03 Cze

Historie Kampinoskiego Parku Narodowego

W środę 30 maja klasa I LA razem ze swoją wychowawczynią Beatą Opielą udała się do Kampinoskiego Parku Narodowego. W ramach lekcji w terenie uczniowie opowiadali o historii parku oraz obecnej w nim przyrodzie.

Swoją dwunastokilometrową trasę klasa rozpoczęła w Truskawiu. Po dotarciu na miejsce autobusem linii 708 i wysłuchaniu krótkiej historii parku ruszyli w drogę. Idąc szlakiem dydaktycznym „do Karczmiska” przechodzili przez śródleśne łąki oraz podmokłe lasy w Obszarze Ochrony ścisłej „Cyganka”. Większość szlaku prowadziła po drewnianych kładkach ze względu na rozległe mokradła. Na końcu szlaku znajdowało się karczmisko, miejsce gdzie niegdyś na rozstaju dróg stała karczma „Niepust”. Legenda głosi, że karczma ta nie chciała puścić spragnionych podróżnych.

Następnie idąc czarnym szlakiem, prowadzącym przez pokryte sosnowym lasem i dywanem krzaków jagodowych wydmy, dotarli do Cmentarza Palmiry. Na rozległej polanie pochowano ponad 2 tys. osób zamordowanych przez hitlerowców w czasie II wojny światowej. Cmentarz powstał w 1948 r. według projektu Ewy Śliwińskiej i Romualda Gutta. Pochowani są na nim m. in. Jan Pohorski, Maciej Rataj i Janusz Kusociński.

Uczniowie obeszli cmentarz szlakiem dydaktycznym „wokół Palmir” po drodze dowiadując się nieco o tutejszych bagnach i roślinności borów sosnowych. Ważnymi przystankami na szlaku było miejsce egzekucji oraz Kamień Orlika – miejsce poświęcone zwycięskiej potyczce stoczonej przez polskie tankietki TKS z 71 Dywizjonu Pancernego Wielkopolskiej Brygady Kawalerii z niemieckimi czołgami z 1 Dywizji Lekkiej, która miała miejsce 19 września 1939 r.

Ostatnia część wycieczki wiodła niebieskim a następnie zielonym szlakiem prowadzącym do Starego Dębu. Idąc przez las wzdłuż Obszaru Ochrony Ścisłej „Sieraków” na którego terenie znajdują się rozległe bagna Cichowąż mijali Krzyż Jeżyków – symboliczną mogiłę żołnierzy Powstańczych Oddziałów Specjalnych „Jeżyki”, niewielką osadę leśną Pociecha oraz Łosiówkę – miejsce w którym znajdowała się zagroda dla łosi sprowadzonych do Kampinoskiego Parku Narodowego na początku lat 50-tych. Zmęczona i pogryziona przez komary klasa zakończyła długą wycieczkę w Sierakowie skąd wrócili autobusem do Warszawy.

Spacer po Puszczy Kampinoskiej trwał prawie 5 godzin, ale to co udało się zobaczyć uczniom jest zaledwie skrawkiem tego bogatego przyrodniczo i historycznie obszaru.

Kamil Sobociński kl. 1LA