30 Maj

Pamięci Witolda Pileckiego

25 maja 2018 r. uczniowie, przedstawiciele klas: 2LA, 2LB, 2LC i 7b wraz z nauczycielem uczcili pamięć rotmistrza Witolda Pileckego uczestnicząc w obchodach 70. rocznicy śmierci. Na murze więzienia przy ul. Rakowieckiej, odsłonięto nieznany dotąd wizerunek Witolda Pileckiego w mundurze w stopniu rotmistrza. Odsłonięcia dokonały dzieci bohatera – Zofia i Andrzej Pileccy.

Witold Pilecki to żołnierz walczący na frontach obu wojen światowych, dobrowolny więzień KL Auschwitz i twórca konspiracji wojskowej w tym obozie, uczestnik powstania warszawskiego, więzień obozów jenieckich na terenie Niemiec, oficer AK oraz II Korpusu Polskiego gen. Wł. Andersa, został stracony w Warszawie 25 maja 1948 r. w wyniku prześladowań stalinowskich.
Brytyjski historyk, prof. Michael Foot z Uniwersytetu Wiktorii w Manchesterze uznał Witolda Pileckiego jednym z 6 najodważniejszych ludzi II wojny światowej.