Sławni uczniowie „Górskiego”

Gdy Wojciech Górski zakładał pierwszą szkolę, podjął decyzję o tworzenu eksperymantelnego sposobu uczenia. Chciał unowocześnić proces nauki. Pragnął także aby jego uczniowie wynosili jak najwięcej wiedzy.

W swojej ponad 100 letniej tradycji, szkoły imienia Wojciech Górskiego doczekały się wielu wychowanków.

Prezentujemy najbardziej znanych wychowańców, znanych nie tylko w Polsce, ale i na świecie.

Wacław BerentBerent

1873 – 1940

Polski powieściopisarz i tłumacz okresu modernizmu. Wraz z Władysławem Reymontem głównyprzedstawiciel realizmu w sztuce Młodej Polski. Ukończył studia przyrodnicze w Monachium i Zurychu. Do jego najpopularniejszych dzieł należą „Próchno” (1903) i „Ozimina” (1911).

 

Stanisław DuboisDubois

1901 – 1942


Działacz Polskiej Partii Socjalistycznej, Organizacji Młodzieży Towarzystwa Uniwesytetu Robotniczego, publicysta. W latach 1928-1933 Sprawował mandat posła na sejm II i III kadencji Sejmu RP. Był twórcą i przewodniczącym czerwonego Harcerstwa TUR.

 

 

Tomasz GarstkaGarstka

 

Psycholog, trener w szkoleniach dla nauczycieli i projektach dla osób niepełnosprawnych i ich rodzin (m.in. Młodzi Intelektualnie Sprawni A Ruchowo Niepełnosprawni). Współautor podręcznika WDŻ dla Gimnazjalistów pt. „Kim Jestem?” oraz publikacji W poradnikach dla nauczycieli Wydawnictwa Raabe I w „Głosie Nauczycielskim”.

 

 

Antoni Szczęsny GodlewskiGodlewski

1923 – 1944

Pseudonim „Antek Rozpylacz”. Żołnierz powstania warszawskiego w Batalionie „Sokół”. Poległ w 8 dniu powstania. Stał się symbolem bohaterstwa młodzieży powstańczej. Pośmiertnie odznaczony Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari.

 

 


Mieczysław KarłowiczKarlowicz

1876 – 1909

Polski kompozytor i dyrygent. Autor kompozycji i poematów Symfonicznych. Przedstawiciel nurtu późnego romantyzmu. Również taternik, fotografik i publicysta. Zginął w tatrach przysypany lawiną.

 

 

Leszek KaźmierczakKazmierczak

1979 –

Pseudonim ELDO. Polski raper i muzyk. Należał do zespołu Grammatik. Współpracuje z polskimi oraz zagranicznymi muzykami. Ukończył studia filozoficzne.

 

 

Szymon KobylińskiKobylinski

1927 – 2002

Grafik, rysownik, satyryk, karykaturzysta, historyk i scenograf. Zilustrował ponad 300 książek oraz wydał 20 własnych. Jego Ilustracje można zobaczyć w „Panu Tadeuszu” oraz w Trylogii.

 


Agnieszka KotlarskaKotlarska

1971 – 2015

Aktorka teatralna i filmowa. Ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Warszawie. Była aktorką Teatru Dramatycznego w Warszawie. Prowadzi zajęcia teatralne z dziećmi. Grała również epizodyczne role w serialach takich jak „Plebania” czy „Szpilki Na Giewoncie”

Roman Kozierkiewicz

1940 –

Tłumacz i autor słowników specjalistycznych (terminologia gospodarcza), autor artykułów z zakresu finansów i handlu zagranicznego. Jest absolwentem SGPiS (obecnie SGH), był stypendystą Delhi School of Economics. Pracuje w firmie International Development Group w Waszyngtonie.

Swiadectwo_1 Swiadectwo_2 Ksiazka_1 Ksiazka_2

 


Eryk LipińskiLipinski

1908 – 1991

Autor plakatów, ilustracji książkowych, karykaturzysta, satryk, założyciel warszawskiego Muzeum Karykatury. Ukończył malarstwo, grafikę użytkową i scenografię na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Został uhonorowany tytułem „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”.

 


Tomasz LipkoLipko

Były reporter głównego wydania „Wiadomości TVP oraz TV Puls, obecnie współpracownik TVN „Uwaga”. Przez 10 lat reporter Radia Zet, korespondent wojenny, laureat nagrody „Ostrego Pióra” przyznawanej przez Business Centre Club, Zwycięzca polskiej edycji światowego konkursu „Journalistic Excellence Award” organizowanego Przez Uniwesytet Columbia z Nowego Jorku.

 


Stanisław LorentzLorentz

1899 – 1991

Historyk sztuki, muzeolog, Profesor UW. W latach 1936-1982 Dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie. Szczególnie zasłużony dla ratowania kultury narodowej podczas II wojny światowej. Utworzył Towarzystwo Przyjaciół Warszawy.

 

 

Tomasz MachałaMachala

1978 –

Polski dziennikarz, reporter W stacji telewizyjnej Polsat. Studiował w Instytucie Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego. Pracował w wielu stacjach telewizyjnych i radiowych, w tym w Radiu ESKA czy TVN24 oraz współpracował z tygodnikiem Wprost. Obecnie został szefem w projekcie Tomasza Lisa, portalu natemat.pl.

 

Jan Adam Maklakiewicz

Jan_Maklakiewicz1899 – 1954

Kompozytor, dyrygent, pedagog i krytyk muzyczny. Przed wojną był organistą i kierował kilkoma chórami (m.in. w kościele Św. Krzyża w Warszawie, „Znicz” Pracowników Gazowni Miejskiej, młodzieży handlowej). W latach 1945-1947 był dyrektorem Państwowej Filharmonii w Krakowie. Od roku 1949 pracował na stanowisku profesora w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie, gdzie wykładał kompozycję, instrumentację i kontrapunkt.

 

Karol MałcużyńskiMalcuzynski

1922 – 1984

Polski pisarz i publicysta. Był Korespondentem polskim na Procesach Norymberskich. Prezenter popularnego w latach 70 programu Publicystycznego „Monitor”. Prezes stowarzyszenia Autorów ZaiKS. Został odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

 

Leon Edward Manteuffel-Szoege

Mantuefel1904 – 1973

Polski chirurg, twórca polskiej szkoły chirurgii klatki piersiowej i serca. Podczas II wojny światowej był lekarzem działającym w konspiracji (pseudonim: Krab). Pod jego kierownictwem w Klinice chirurgii przy Instytucie Gruźlicy u corób Płuc po raz pierwszy w Polsce zastosowano urządzenie zwane płucosercem.


Jarosław PolakPolak

1972 –

Pseudonim Sidney Polak. Polski muzyk, kompozytor, autor tekstów, producent muzyczny. Karierę muzyczną rozpoczął w 1988 roku. Od 1990 perkusista zespołu T.LOVE.

Ksawery Franciszek Prauss

Prauss1874 – 1925

Działacz niepodległościowy, ruchu robotniczego i oświatowy. Pseudonimy A.Górnik, Leopold. Polski polityk PPS. W latach 1918-1919 pełnił funkcję ministra wyznań religijnych i oświecenia publicznego w rządzie Jędrzeja Moraczewskiego. Był współautorem systemu szkolnictwa (nazywanego programem Praussa), zakładającego tworzenie szkół ze świeckim nauczycielstwem i nauką religii prowadzoną przez duchownych (w zależności od wyznania deklarowanego przez rodziców uczniów).


Leszek ProrokProrok

1919 – 1984

Polski pisarz, eseista, dramaturg. Podczas II wojny światowej działał pod pseudonimem „Modrzew”. Podczas okupacji działał w Związku Jaszczurzym, walczył w Armii Krajowej oraz podczas powstania warszawskiego. W 1974 otrzymał nagrodę marynistyczą im. M. Zaruskiego.

 

Feliks RybickiRybicki

1899 – 1978

Pianista, dyrygent, pedagog i kompozytor. Po ukończeniu gimnazjum pobierał nauki z muzyki pod okiem wielu przedwojennych kompozytorów z zakresu przedmiotów teoretycznych, gry na fortepianie oraz dyrygentury. Dyrygował w Filharmonii Warszawskiej, teatrach warszawskich i łódzkich. Stworzył wiele kompozycji, głównie na fortepian i głos.

 


Wojciech StarońStaron

1973 –

Absolwent wydziału operatorskiego Łódzkiej „Filmówki”.Reżyser i operator filmowy.Laureat wielu nagród filmowych. W 2006 roku po raz pierwszy samodzielnie pokierował pracą ekipy zdjęciowej przy filmie „Plac Zbawiciela”, za który zdobył „Złotą Żabę” na festiwalu filmowym Camerimage. W 2011 roku otrzymał prestiżową nagrodę, „Srebrnego Niedźwiedzia”, na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie za zdjęcia do „Nagrody”.

 


Adam WajrakWajrak

1972 –

Polski dziennikarz związany z „Gazetą Wyborczą”. Zajmuje się tematyką przyrodniczą, szczególnie zwierzętami oraz wpływem człowieka na ich środowisko naturalne. Brał udział w wielu akcjach mających na celu ochronę przyrody. Zainaugurował akcję obrony Doliny Rospudy.

 

 


Jacek WasilewskiWasilewski

1975 –

Specjalista komunikacji społecznej, wykładowca retoryki na wydziale Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Warszawskiego. Prowadzi również zajęcia o mediach w Wyższej Szkole Psychologii Społecznej. Współpracował z agencjami Public Relations, TVP oraz pismami, np. Polityka, Gentleman, Playboy, Przekrój i innymi. Współautor książki „Krótki Kurs Samoobrony Intelektualnej”.

 


Stefan WiecheckiWiechecki

1896 – 1979

Pseudonim „Wiech”. Polski prozaik, satyryk, publicysta i dziennikarz. Jest uznawany za uosobienie warszawskości z uwagi na swoją twórczość pisaną stylen gwarowym, nazwanym „Wiechem”. Nazywany „Homerem warszawskiej ulicy”. Najbardziej znane są jego felietony, których miejsce akcji usadowione jest na terenach przed i powojennej Warszawy.

 

 

Olga WoźniakWozniak

1975 –

Niezależna dziennikarka naukowa. Popularyzuje wiedzę z zakresu nauk przyrodniczych, psychologii, medycyny, językoznawstwa i socjologii. W latach 2003-2010 kierowała działem nauki tygodnika „Przekrój”. Współpracuje z „Gazetą Wyborczą”. Pracuje w Centrum Nauki Kopernik.

 

 

Stefan WyszyńskiWyszynski

1901 – 1981

Polski biskup rzymskokatolicki, arcybiskup metropolita gnieźdźieński i warszawski oraz prymas Polski (zwany Prymasem Tysiąclecia) w latach 1948-1981. Kardynał od 1953. Również członek Franciszkańskiego Zakonu Świeckich. Miał duży udział w wyborze Karola Wojtyły na papieża.

 


Krzysztof ZanussiZanussi

1939 –

Znany polski reżyser i scenarzysta filmowy. Oprócz filmów tworzy przedstawienia teatralne i operowe realizowane w kraju oraz za granicą. Przed studiami reżyserskimi w Łódzkiej „Filmówce” studiował fizykę na Uniwersytecie Warszawskim oraz filozofię na Uniwersytecie Jagiellońskim. Wykładowca na 3 polskich uniwersytetach. Laureat wielu prestiżowych nagród filmowych i tytułów naukowych na polskichuczelniach.