06 Lis

Pan Bogdan Bartnikowski – uczestnik Powstania Warszawskiego

Gościem naszej szkoły był dzisiaj Pan Bogdan Bartnikowski – uczestnik Powstania Warszawskiego na Ochocie, więzień niemieckiego obozu zagłady w Oświęcimiu, więzień obozu pracy w Berlinie. Podzielił się z nami swoimi wstrząsającymi wspomnieniami. Był jednym z najmłodszych obrońców Reduty Kaliskiej. W pierwszym transporcie z Powstania Warszawskiego wywieziony wraz z matką do Auschwitz, gdzie spędził 5 miesięcy. Po 3 miesiącach udało mu się być przez chwilkę z mamą. Później zostali wywiezieni do Berlina, gdzie podczas alianckich nalotów odgruzowywali miasto. 22 kwietnia 1945r., gdy Rosjanie wyzwolili obóz, ruszył z Berlina do Warszawy. Do swojego, zniszczonego mieszkania na Ochocie dotarł 30 kwietnia 1945r. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas: 1GA, 1GB, 1GD, 1PD.