• Młodzieżowy Budżet Obywatelski

    • Nowa galeria Młodzieżowy Budżet Obywatelski została dodana do albumu fotograficznego

     Cześć! W imieniu Młodzieżowej Rady Bielan przychodzę do Was z prośbą o udostępnianie informacji odnośnie II edycji Młodzieżowego Budżetu Obywatelskiego. Do 21 października można zgłaszać projekty wpływające na poprawę jakości życia w szkole. W tym roku podwoiliśmy kwotę - do wygrania jest 20 000 zł. Prosimy Was o zachęcanie uczniów do wzięcia udziału poprzez profil szkoły, spotted oraz Librusa. Z góry dziękuję za pomoc! Pozdrawiam, Marta Gartkiewicz Przewodnicząca Młodzieżowej Rady Bielan

    • Hiszpania cd.

    • Nowa galeria Hiszpania cd. została dodana do albumu fotograficznego

     3 dzień naszej wizyty w Hiszpanii to przepiękne miasto położone pod Barceloną o nazwie Tarragona. W Tarragonie znajduje się duży port morski, amfiteatr z czasów rzymskich, przepiękna promenada nadmorska, a spacer na głównym deptaku zapiera dech w piersiach. Odwiedziliśmy również niesamowitą Plażę Cudów, z której rozpościera się cudowny widok na Morze Śródziemne. Jednym z symboli Tarragony jest również monument upamiętniający święto hiszpańskie o nazwie Castells, czyli budowanie wieży z ludzi - Uczniowie Górskiego też tam byli.

    • Spotkanie z Panem Bogdanem Bartnikowskim ps. "Mały"

    • Nowa galeria Spotkanie z Panem Bogdanem Bartnikowskim ps. "Mały" została dodana do albumu fotograficznego

     12 października 2022r. naszym gościem był Pan Bogdan Bartnikowski ps "Mały". Uczestnik Powstania Warszawskiego i więzień niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz -Birkenau z nr 192731. W powstaniu walczył na Ochocie, w obronie Reduty Kaliskiej, miał wówczas skończone 12 lat. Po aresztowaniu wraz z matką, 11 sierpnia wywiezieni pierwszym transportem z powstańczej Warszawy (ok 5 tys ludzi), przez obóz przejściowy w Pruszkowie, do Auschwitz. Tu, w osobnych barakach przeżyli 5 miesięcy, w tym raz udało im się spotkać. Pod koniec wojny przewiezieni do obozu pracy w Berlinie, gdzie podczas alianckich nalotów odgruzowywał miasto, i doświadczył jeszcze większego głodu i ryzyka śmierci. Po odzyskaniu wolności, 30 kwietnia 1945r. wrócił pod swoje zniszczone mieszkanie na Ochocie, przy ul. Kaliskiej 15 i wtedy też dowiedział się, że w powstaniu zginął jego ojciec z którym widział się po raz ostatni 10 sierpnia 1944r. Grobu ojca nie ma, jedynie zapisane nazwisko na Murze Pamięci w Muzeum Powstania Warszawskiego. Po wojnie P. Bogdan był uczniem słynnej szkoły Batorego. Po studiach został pilotem wojskowym. Obecnie działa w Związku Powstańców obwód IV AK Ochota, pisze książki historyczne oraz wiersze. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas: 4PA, 4PC, 4PD, 3PC, 1LA oraz uczniowie z innych klas, którzy w przyszłym tygodniu pojadą na wycieczkę do Oświęcimia.

    • Wycieczka do Barcelony

    • Nowa galeria Wycieczka do Barcelony została dodana do albumu fotograficznego

     2 dzień wycieczki do Barcelony za nami. Dzień spędziliśmy podróżując w czasie pomiędzy gotykiem, secesją a współczesnością. Barcelona jest drugim największym miastem w Hiszpanii - centrum finansowym. Swoje korzenie czerpało z tradycji rzymskich. Odwiedziliśmy Katedrę Sagrada Familia-symbol Barcelony (do tej pory nie udało się współczesnym architektom dokończyć dzieła nieokiełznanej wyobraźni Gaudiego). Następnie zobaczyliśmy Katedrę Świętej Eulalii- patronki młodzieży (jeden z najstarszych kościołów w Barcelonie). Domy Gaudiego, Casa Mila i Casa Batllo, pokazały nam kwintesencję secesji, czyli użyteczność w pięknym wydaniu. Mieliśmy również okazję przespacerować się głównym deptakiem Barcelony- Las Ramblas, gdzie nauczyliśmy się podzielności uwagi- podziwialiśmy piękne kamienice mocno trzymając portfele w dłoniach 😂 Ostatnim przystankiem było kolejne dzieło Gaudiego- Park Guell, gdzie znajduje się najpiękniejsza i najdłuższa ławka na świecie. Saludos desde Barcelona!!! Górski pozdrawia!!!!

    • Spotkanie z prof. Leszek Żukowski ps. „Antek”

    • Nowa galeria Spotkanie z prof. Leszek Żukowski ps. „Antek” została dodana do albumu fotograficznego

     6 października 2022r., na spotkanie z naszymi uczniami przybył prof. Leszek Żukowski ps. „Antek”. Członek Szarych Szeregów i żołnierz Armii Krajowej, uczestnik Powstania Warszawskiego, więzień obozów koncentracyjnych Flossenburg i Dachau. Opowiedział wiele przejmujących wspomnień. Gdy wybuchła wojna w 1939r. miał skończone 10 lat. W V 1943r. jako harcerz uczestniczył w defiladzie w Alejach Ujazdowskich - pokazie siły przed Niemcami. W powstaniu na początku był łącznikiem na Woli, od 7 VIII z bronią w ręku walczył na Starym Mieście. Najbardziej wstrząsającym przeżyciem w powstaniu był dla niego dzień 14 VIII, gdy na barykadzie przy ul. Senatorskiej, z rąk Niemca zginął jego dowódca, który wcześniej przyjmował go do wojska. Po kapitulacji Starówki i selekcji w kościele św. Wojciecha na Woli, został przewieziony stłoczonym i zamkniętym na 6 dni wagonem kolejowym do obozu koncentracyjnego Flossenburg. Tu spędził 8 miesięcy i doświadczył ciężkiej pracy w kamieniołomie i fabryce, koszmarnego znęcania się przez Niemców, ogromnego głodu i brudu. Następnie przetransportowany do Dachau, gdzie po wyzwoleniu przez Amerykanów, ważył 29kg i miał tyfus. Po wojnie pozostał na terenie Niemiec, gdzie rozpoczął naukę. Do Polski wrócił w V 1947, gdzie kontynuował karierę naukową z technologii drewna. W latach 1979-95 był profesorem SGGW. Jest ostatnim z żyjących członków związku więźniów Flossenburga. W latach 2013-2020 był wiceprezesem Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. W żywej lekcji historii uczestniczyli uczniowie klas: 1LA, 2PA, 3PC.

    • Międzynarodowy Dzień Języków Obcych

    • Nowa galeria Międzynarodowy Dzień Języków Obcych została dodana do albumu fotograficznego

     26 września to Międzynarodowy Dzień Języków Obcych. Miło nam poinformować, że w tym dniu nasi uczniowie zmagali się z quizem na temat szeroko pojętej kultury krajów anglojęzycznych. Uczniowie i uczennice mieli okazję sprawdzić swoją wiedzę o patronach UK, królowej Elżbiecie, wysokości wodospadu Niagara czy gdzie zbudowano Titanic.

    • Odwiedziny Jana Witkowskiego ps. "Jasia"

    • Nowa galeria Odwiedziny Jana Witkowskiego ps. "Jasia" została dodana do albumu fotograficznego

     28 września 2022r. gościł w naszej szkole Pan Jan Witkowski ps. "Jaś", który opowiedział nam o swoich doświadczeniach: z okresu okupacji, Powstania Warszawskiego i powojennych. Mieszkał z rodziną w Śródmieściu, zaś na Woli prowadzili sklep, który stał się punktem kontaktowym. Uczęszczał na tajne komplety. Był świadkiem licznych form małego sabotażu. Opowiadał o trudnej sytuacji materialnej i doświadczeniu głodu podczas wojny. Cudem uciekł z łapanki, gdy wpadł w "kocioł" na obecnym Pl. Piłsudskiego. Gdy wybuchło Powstanie Warszawskie miał 13 lat. Służył jako łącznik w nieuzbrojonym batalionie "Iwo" stacjonującym przy ul. Marszałkowskiej 74. Po powstaniu wywieziony, przez obóz przejściowy w Ożarowie, do obozu karnego w Hamburgu gdzie pod nr 222696, ciężko pracował od listopada 1944r. do maja 1945r. Do zniszczonej Warszawy wrócił w 1946r. W spotkaniu wzięli udział uczniowie z klas: 1LB, 2PD, 2PA.

   • METODA TOMATISA W NASZEJ SZKOLE
    • METODA TOMATISA W NASZEJ SZKOLE

    • Od października 2022 roku po otrzymaniu niezbędnych certyfikatów i licencji w naszej szkole rozpoczną się zajęcia treningu słuchowego Metodą Tomatisa.

     Alfred Tomatis był francuskim lekarzem specjalizującym się w otolaryngologii. Był jednym z pionierów w dziedzinie terapii za pomocą dźwięku oraz stymulacji słuchowej. Dzięki swoim badaniom ustanowił fundamentalne rozróżnienie pomiędzy słyszeniem i słuchaniem, wskazując na ścisłe powiązania między uchem, mózgiem i ciałem.

     Metoda Tomatisa to program naturalnej stymulacji mózgu muzyką i głosem. Metoda ta znacząco poprawia zdolności motoryczne, emocjonalne i poznawcze.

     Bazując na ponad 33 badaniach naukowych i klinicznych oraz efektach pracy 1800 przeszkolonych i praktykujących na całym świecie profesjonalistów - specjalistów Metody Tomatisa opracowano TalksUp urządzenie do treningu słuchowego pozytywnie wpływające na:

     * zaburzenia przetwarzania słuchowego,

     * integrację sensoryczną,

     * uwagę, koncentrację, pamięć,

     * zakłócenia motoryki,

     * problemy w komunikowaniu się,

     * stres i stany lękowe,

     * problemy w nauce,

     * zachowania społeczne,

     * inteligencję emocjonalną,

     * rozwój osobowości i samopoczucie.

     Po treningu słuchowym Metodą Tomatisa dzieci mają wyższy poziom energii, mniejszą lękliwość, większą jasność myślenia i rozumienia oraz lepiej radzą sobie z sytuacjami życia codziennego.

     Więcej informacji na temat Metody Tomatisa znajdziecie Państwo na stronie www.tomatis.com

    • Klasy 3PB i 3PC na wycieczce w Bieszczadach

    • Nowa galeria Klasy 3PB i 3PC na wycieczce w Bieszczadach została dodana do albumu fotograficznego

     W dniach 21-23 września klasy 3PB i 3PC wyjechały na wycieczkę w Bieszczady. Zwiedziliśmy między innymi ruiny Klasztoru Karmelitów Bosych w Zagórzu. Wybraliśmy się na przejażdżkę Bieszczadzkimi Drezynami Rowerowymi. Niezapomniane wrażenia, mimo, że w drodze powrotnej dopadł nas deszcz. Spacerowaliśmy po Zaporze Solińskiej i zaliczyliśmy rejs statkiem po Jeziorze Solińskim.

  • Kontakty

   • Zespół Szkół nr 49 w Warszawie
   • ul. Lwa Tołstoja 2;
    01-910 Warszawa


    Poland
   • tel: +48 22 835 95 58
    fax: +48 22 835 95 58
   • BIP: zs49.bip.um.warszawa.pl
   • e-PUAP: /ZSnr49Warszawa/domyslna
 • Media społecznościowe

 • Galeria zdjęć

   brak danych