Zapraszamy do STREFY MOLA KSIĄŻKOWEGO
Znajdziecie tam informacje o nowościach w naszej bibliotece.
Szczegóły pod linkiem:
Zapraszamy do STREFY MOLA KSIĄŻKOWEGO
Znajdziecie tam informacje o nowościach w naszej bibliotece.
Szczegóły pod linkiem:
Nowa galeria Dary dla schroniska została dodana do albumu fotograficznego
Wspieramy schronisko dla bezdomnych zwierząt w Nowym Dworze Mazowieckim. W akcję przekazania włączyli się licealiści, którzy działają w szkolnym wolontariacie jak i najmłodsze dzieci ze szkoły podstawowej.
#SZKOŁADOHYMNU
Dzisiaj z całą społecznością szkolną świętowaliśmy 103 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.
Uczniowie przyszli do szkoły w odświętnych strojach z przypiętymi kotylionami.
O godzinie 11:11 odśpiewaliśmy Hymn Państwowy, a następnie obejrzeliśmy w salach lekcyjnych prezentację o Święcie Niepodległości.
Szkolne korytarze zapełniły się pięknymi dekoracjami, które uświetniły ten niezwykły dzień.
Uczniowie klas drugich zapoznali się z ze zwyczajem krajów anglojęzycznych - Halloween.
Zrobiliśmy dynie i pamiątkowe zdjęcia. Zabawy było co nie miara.
Halloween, jak co rok wypada o tej samej porze, a dokładniej 31 października. Nazwa Halloween to skrót od All Hallow Even, który oznacza Wigilię Wszystkich Świętych, podczas której ludzie odprawiali modły za wszystkich zmarłych. Jedni wiążą to święto z celtyckimi obrządkami Samhaim, które był z kolei związane były ze świętem zmarłych. Celtowie wierzyli, że podczas święta zmarłych zaciera się granica między światem żywych i umarłych. To właśnie w tym dniu duchy przedostawały się do rzeczywistości ludzi, a dusze zmarłych zapraszane były do domów.
W październiku odbyła się druga wizyta projektowa w szkole partnerskiej w hiszpańskiej Maladze, w ramach przedsięwzięcia Górski w Andaluzji. Było fantastycznie!
Dziękujemy!!!
Za każdy uśmiech, życzliwość i dobrą radędla naszych dzieci.
Życzymy Państwu zdrowia, cierpliwości, wytrwałościi, zrozumienia dla uczniów,
żeby Państwa praca była jak najprzyjemniejsza, a nauka dla dzieci przy Państwa wsparciu
stała się wspaniałą przygodą intelektualną.
W imieniu rodziców i uczniów
Rada Rodziców
przy Zespole Szkół nr 49
W dniach 4-6 października klasy 2PB i 2PC były na wycieczce w Krakowie i okolicach. Zakwaterowani byliśmy w Dobczycach w bardzo ładnie położonym hotelu „Kasztelan” z widokiem na jezioro Dobczyckie.
Dwa pierwsze dni spędziliśmy w „Arenie Mocy” w Sierakowie, gdzie mieliśmy dużo zajęć.
Zaliczyliśmy strzelnicę paintballową, tor przeszkód i do szybkiej jazdy dla autek RC, rozgrywki painballowe oraz paintballowy tor przeszkód na czas, a w przerwie było ognisko z pieczeniem kiełbasek.
Trzeciego dnia odbyliśmy spacer z przewodnikiem po Krakowie.
Wróciliśmy zmęczeni, ale bardzo zadowoleni i przede wszystkim zintegrowani.
Beata Opiela, Joanna Wiejak, Marcin Zioło
W październiku biblioteki szkolne na całym świecie obchodzą swoje święto.
1 października rozpoczął się Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych (MMBS) ustanowiony przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego. Tradycja tego święta ma już 20 lat.
Celem akcji jest promocja biblioteki szkolnej i jej działań, rozbudzanie i kształtowanie kultury czytelniczej, integracja środowiska szkolnego.
Regulamin szkolnego konkursu na wiersz, rymowankę lub hasło reklamujące książkę, bibliotekę oraz czytanie:
Cele:
-rozwijanie wyobraźni i kreatywności uczniów w wykorzystaniu różnych środków wyrazu,
- popularyzacja czytelnictwa,
- umacnianie wiary we własne siły i możliwości osiągania sukcesów,
- zachęcanie dzieci do aktywności twórczej,
- rozbudzanie zainteresowania biblioteką.
Adresaci: uczniowie klas II – V Szkoły Podstawowej oraz Liceum Ogólnokształcącego w ZS nr 49.
- Przedmiotem konkursu jest wiersz –rymowanka lub oryginalne hasło promujące książkę, bibliotekę szkolną oraz czytanie. Prace mogą zawierać elementy baśniowe.
Każdy uczeń może złożyć tylko jedną pracę. - Przystąpienie ucznia do konkursu jest jednoznaczne z akceptacją niniejszego regulaminu.
Termin: Prace należy wysłać na e-mail marta.latek@gorski.edu.pl do 29 października 2021r. i zamieścić imię i nazwisko ucznia oraz klasę.
Ocena: Komisja konkursowa wybierze najlepsze wiersze i hasła, oceniana będzie pomysłowość, oryginalność oraz zgodność z tematem konkursu. Ogłoszenie wyników nastąpi 2 listopada 2021r. na stronie internetowej szkoły.
Uczestnicy konkursu otrzymają nagrody oraz pamiątkowe dyplomy.
Organizatorzy: Biblioteka szkolna
Zapraszamy do udziału!!!
Nowa galeria TEATR KAMIENICA została dodana do albumu fotograficznego
W Teatrze Kamienica nasi uczniowie obejrzeli drugą z kolei sztukę z tryptyku edukacyjnego, spektakl pt. "My dzieci z Dworca ZOO". Ponadto uczniowie poznali niezwykłą historię miejsca, w którym 12 lat temu powstał teatr Emiliana Kamińskiego, stworzony z pasji i miłości do Warszawy. Obejrzeli też, prezentowaną w Teatrze, piękną i bezcenną makietę przedwojennej Warszawy, miasta nazywanego "Paryżem Północy". W lekcji w terenie uczestniczyli uczniowie klas: 1PA, 1PB, 3PA i 3PD
Nowa galeria SPOTKANIE Z POWSTAŃCEM WARSZAWSKIM została dodana do albumu fotograficznego
Gościem w naszej szkole był Pan prof. Leszek Żukowski, ps. „Antek”, członek Szarych Szeregów i żołnierz Armii Krajowej, uczestnik Powstania Warszawskiego oraz więzień obozów koncentracyjnych. Profesor nauk technicznych, major Wojska Polskiego w stanie spoczynku, w latach 2013–2020 prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. W Powstaniu Warszawskim na początku służył jako łącznik, gdy zdobył broń, od 7 VIII 1944 był żołnierzem batalionu "Łukasiński". Gdy upadała Starówka, skierowany na Pl. Teatralny, by pozorować obecność powstańców. Tu aresztowany 2 IX i wywieziony do obozu koncentracyjnego Flossenbürg gdzie przeżył 8 miesięcy, następnie po 7 dniach marszu, dotarł do obozu koncentracyjnego Dachau, gdzie spędził kilka dni, aż do wyzwolenia przez Amerykanów. Dziś swoimi doświadczeniami Pan Profesor podzielił się z naszymi uczniami z klas: 1PA i 2PC
Nowa galeria Mistrzostwa Dzielnicy Bielany w biegach przełajowych sztafetowych została dodana do albumu fotograficznego
🏃♂️🏃♀️🏃 27 września reprezentantki i reprezentanci naszego liceum wzięli udział w biegach przełajowych sztafetowych, które odbyły się na Warszawskim AWF.
Nowa galeria DZIEŃ JĘZYKÓW OBCYCH - 3a została dodana do albumu fotograficznego
w klasie 3a poznawaliśmy Rosję. Uczniowie przygotowali prezentacje.
Nowa galeria DZIEŃ JĘZYKÓW OBCYCH - 3c została dodana do albumu fotograficznego
Było kolorowo, smacznie i włosko!
Nowa galeria DZIEŃ JĘZYKÓW OBCYCH - 3b została dodana do albumu fotograficznego
Klasa 3b z okazji Dnia Języków Europejskich przygotowała prezentacje dotyczące Francji.
Nowa galeria DZIEŃ JĘZYKÓW OBCYCH - 1b została dodana do albumu fotograficznego
W klasie 1b na lekcjach mówiliśmy o Hiszpanii. Uczniowie dowiedzieli się m.in. kilku ciekawostek na temat tego, że lizaki wymyślili Hiszpanie, a logo Chupa Chups zaprojektował hiszpański artysta Salvador Dali. Dzieci w grupach wykonały prace inspirowane jego twórczością.
Nowa galeria LEKCJE W TERENIE została dodana do albumu fotograficznego
Nasi uczniowie uczestniczyli w lekcji geografii (z licznymi elementami historii) w terenie. Huta Warszawa, dzisiaj pod nazwą ArcelorMittal Warszawa, wiosną przyszłego roku świętować będzie 65 lat działalności, tj produkcji stali. Ten potężny zakład ma blisko 300 ha powierzchni, zatrudnia ponad 500 pracowników i 200 podwykonawców, którzy rocznie produkują ponad pół miliona ton stali w 500 gatunkach, tj 200 tys km prętów, co oznacza, że można by nimi 5 razy opleść Ziemię. Co drugi samochód w Europie zawiera stal wyprodukowaną w warszawskiej hucie. Niezwykłe rzeczy działy się tu w VIII 1980r. gdy rodziła się Solidarność. Wybuchły strajki i na prośbę hutników przybył tu ks. Jerzy Popiełuszko, który szybko stał się przyjacielem hutników. Do dziś stoi tu ołtarz przy którym ks. Jerzy sprawował Eucharystię.
Nowa galeria MUZEUM KATYŃSKIE - KLASA 3PD została dodana do albumu fotograficznego
Dziś, w 82. Rocznicę napaści Związku Sowieckiego na Polskę, uczniowie kl. 3PD zwiedzili Muzeum Katyńskie. Otwarto je dokładnie 6 lat temu, w kaponierze twierdzy - Cytadeli Warszawskiej. To pierwsza na świecie placówka martyrologiczno - muzealno - badawcza dokumentująca zbrodnię katyńską, popełnioną na 22 tys. jeńców i więźniów (w tym 15 tys. oficerach) przetrzymywanych w latach 1939 - 1940 w sowieckich obozach i więzieniach. Są tu dowody zbrodni, wydobyte w latach 90. XX w. z czterech cmentarzy katyńskich: Katyń, Charków, Miednoje, Bykownia. Eksponowanych jest "tylko" 7 tyś dowodów, zaś 30 tys znajduje się w magazynach.
Nowa galeria SPRZĄTANIE ŚWIATA została dodana do albumu fotograficznego
Uczniowie klas trzecich Szkoły Podstawowej sprzątają świat♻️✅✳
Nowa galeria ZWIEDZANIE MUZEUM Mt 5, 14 została dodana do albumu fotograficznego
Reprezentacja klasy 3 PD miała przyjemność zwiedzić (działające zaledwie od 1,5 roku) Muzeum Mt 5,14, które za pomocą nowoczesnego przekazu opowiada historię m.in. ucznia naszej szkoły - Stefana Wyszyńskiego, beatyfikowanego 12 września b.r. Jego postawa i działanie jako Prymasa Polski miały nieoceniony wpływ na sytuację Polaków i Kościoła w powojennej Polsce, rządzonej przez reżim komunistyczny. Uczniowie mogli też dowiedzieć się o mniej znanych faktach z życia Wyszyńskiego, o latach jego młodości, działaniach w okresie międzywojennym czy podczas okupacji niemieckiej. Muzeum to również fascynująca opowieść o historia Polski, przypominająca burzliwy wiek XX od 1901r. (narodziny Prymasa) do 2005r. (śmierć Jana Pawła II).
Nowa galeria PALMIRY została dodana do albumu fotograficznego
W środę 15 września uczniowie klas 3PB i 3PC uczestniczyli w wycieczce do Kampinoskiego PN. Odbyli spacer przez Puszczę Kampinoską, zwiedzali Muzeum Miejsce Pamięci - Palmiry oraz cmentarz.
Nowa galeria NASZ GOŚĆ została dodana do albumu fotograficznego
Naszym gościem była dziś Pani Joanna Król, od 11 lat przewodnik - wolontariusz Muzeum Powstania Warszawskiego. Warszawianka od pokoleń. Urodziła się w dniu, gdy Polacy zdobyli Monte Cassino, (były to równocześnie 24 urodziny Karola Wojtyły).
Pani Joanna podzieliła się swoją wiedzą o czasach okupacji, a także swoimi doświadczeniami z trudnego okresu powojennego w Warszawie. Praca w Muzeum daje jej "metafizyczny kontakt z rodziną" gdyż jej najbliżsi (rodzice, dziadkowie) doświadczyli największego okrucieństwa niemieckiej okupacji.
Pani Joanna urodziła się na Woli, a gdy miała 10 tygodni, Niemcy rozpoczęli rzeź Woli - obok holokaustu, największe ludobójstwo na okupowanych ziemiach polskich. Po wojnie, w skrajnej biedzie i głodzie, dorastała w ruinach Warszawy, mieszkając najpierw na zniszczonej Woli. Po studiach, Pani Joanna pracowała blisko 40 lat jako nauczycielka dzieci niepełnosprawnych.
W spotkaniu uczestniczyli uczniowie z klas: 1PB, 1PD, 2PC i 3PD
Nowa galeria Certyfikat Varsavianistyczny została dodana do albumu fotograficznego
Nasza szkoła otrzymała Certyfikat Varsavianistyczny 😀 Tym samym otrzymaliśmy stały tytuł Varsavianistycznej Szkoły 😀 a jest to efekt naszych szerokich, kilkuletnich działań, popularyzujących wiedzę o Warszawie, m.in: lekcje w terenie, spotkania z Powstańcami i innymi osobistościami związanymi z Warszawą, kartki świąteczne dla kombatantów, upamiętnianie rocznic, czy działania charytatywne 😀 Na zdjęciu reprezentacja naszej szkoły: uczniowie klasy 3PD z wychowawcą Tomaszem Markowskim koordynatorem projektu varsavianistycznego.
Nowa galeria ZABAWY LOGOPEDYCZNE W DNIU KROPKI została dodana do albumu fotograficznego
Zabawy logopedyczne w 0a i 0b oraz prace wykonane przez dzieci z okazji Dnia Kropki 🟡🔵🟢🟣🙂
Nowa galeria INTEGRACJA KLAS 1 LO została dodana do albumu fotograficznego
Piknik integracyjny klas pierwszych LO.🥓🥩 Cudowna pogoda, miłe chwile, nowe znajomości. Jesteśmy gotowi na nowy Rok Szkolny.👫👭👫👭
Nowa galeria PACZKA PRZEDSZKOLACZKA została dodana do albumu fotograficznego
Pan Burmistrz Dzielnicy Bielany Grzegorz Pietruczuk wraz z Panem radnym Radosławem Sroczyńskim wręczyli naszym Zerówczakom "Paczki Przedszkolaczka".
Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy Rafał Trzaskowski
oraz Prezes Fundacji Poległym i Pomordowanym na Wschodzie gen. dyw. Leon Komornicki
mają zaszczyt zaprosić na uroczystość upamiętniającą 82. rocznicę agresji sowieckiej na Polskę,
która odbędzie się 17 września 2021 r. o godz. 17.00 w Warszawie
przed Pomnikiem Poległym i Pomordowanym na Wschodzie,
Skwer Matki Sybiraczki
W związku z rozpoczęciem nowego roku szkolnego 2021/2022, chcemy kontynuować pomoc dzieciom i młodzieży przeżywającym kłopoty i trudności, spowodowane m.in. skutkami izolacji rówieśniczej podczas epidemii COVID-19 oraz zapewnić im adekwatne wsparcie psychologiczne.
Od 6 września działa całodobowa, bezpłatna, ogólnopolska infolinia dla dzieci i młodzieży oraz ich opiekunów.
Pod numerem telefonu 800 800 605 dzieci i młodzież, ale także rodzice, nauczyciele i pedagodzy będą mogli uzyskać profesjonalną pomoc doświadczonych psychologów, pedagogów i prawników.
Aby skorzystać z pomocy wystarczy zadzwonić na infolinię, gdzie profesjonalni konsultanci odpowiedzą na wszystkie pytania, doradzą, co można zrobić w danej sytuacji. Rozmówcy nie muszą się przedstawiać, mają zapewnioną dyskrecję i anonimowość.
Zachęcamy także do skorzystania z kontaktu mailowego pomagamy@1815.pl
Zapraszamy do STREFY MOLA KSIĄŻKOWEGO
Znajdziecie tam informacje o nowościach w naszej bibliotece.
Szczegóły pod linkiem:
Nowa galeria Dary dla schroniska została dodana do albumu fotograficznego
Wspieramy schronisko dla bezdomnych zwierząt w Nowym Dworze Mazowieckim. W akcję przekazania włączyli się licealiści, którzy działają w szkolnym wolontariacie jak i najmłodsze dzieci ze szkoły podstawowej.
#SZKOŁADOHYMNU
Dzisiaj z całą społecznością szkolną świętowaliśmy 103 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.
Uczniowie przyszli do szkoły w odświętnych strojach z przypiętymi kotylionami.
O godzinie 11:11 odśpiewaliśmy Hymn Państwowy, a następnie obejrzeliśmy w salach lekcyjnych prezentację o Święcie Niepodległości.
Szkolne korytarze zapełniły się pięknymi dekoracjami, które uświetniły ten niezwykły dzień.
Uczniowie klas drugich zapoznali się z ze zwyczajem krajów anglojęzycznych - Halloween.
Zrobiliśmy dynie i pamiątkowe zdjęcia. Zabawy było co nie miara.
Halloween, jak co rok wypada o tej samej porze, a dokładniej 31 października. Nazwa Halloween to skrót od All Hallow Even, który oznacza Wigilię Wszystkich Świętych, podczas której ludzie odprawiali modły za wszystkich zmarłych. Jedni wiążą to święto z celtyckimi obrządkami Samhaim, które był z kolei związane były ze świętem zmarłych. Celtowie wierzyli, że podczas święta zmarłych zaciera się granica między światem żywych i umarłych. To właśnie w tym dniu duchy przedostawały się do rzeczywistości ludzi, a dusze zmarłych zapraszane były do domów.
W październiku odbyła się druga wizyta projektowa w szkole partnerskiej w hiszpańskiej Maladze, w ramach przedsięwzięcia Górski w Andaluzji. Było fantastycznie!
Dziękujemy!!!
Za każdy uśmiech, życzliwość i dobrą radędla naszych dzieci.
Życzymy Państwu zdrowia, cierpliwości, wytrwałościi, zrozumienia dla uczniów,
żeby Państwa praca była jak najprzyjemniejsza, a nauka dla dzieci przy Państwa wsparciu
stała się wspaniałą przygodą intelektualną.
W imieniu rodziców i uczniów
Rada Rodziców
przy Zespole Szkół nr 49
W dniach 4-6 października klasy 2PB i 2PC były na wycieczce w Krakowie i okolicach. Zakwaterowani byliśmy w Dobczycach w bardzo ładnie położonym hotelu „Kasztelan” z widokiem na jezioro Dobczyckie.
Dwa pierwsze dni spędziliśmy w „Arenie Mocy” w Sierakowie, gdzie mieliśmy dużo zajęć.
Zaliczyliśmy strzelnicę paintballową, tor przeszkód i do szybkiej jazdy dla autek RC, rozgrywki painballowe oraz paintballowy tor przeszkód na czas, a w przerwie było ognisko z pieczeniem kiełbasek.
Trzeciego dnia odbyliśmy spacer z przewodnikiem po Krakowie.
Wróciliśmy zmęczeni, ale bardzo zadowoleni i przede wszystkim zintegrowani.
Beata Opiela, Joanna Wiejak, Marcin Zioło
W październiku biblioteki szkolne na całym świecie obchodzą swoje święto.
1 października rozpoczął się Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych (MMBS) ustanowiony przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego. Tradycja tego święta ma już 20 lat.
Celem akcji jest promocja biblioteki szkolnej i jej działań, rozbudzanie i kształtowanie kultury czytelniczej, integracja środowiska szkolnego.
Regulamin szkolnego konkursu na wiersz, rymowankę lub hasło reklamujące książkę, bibliotekę oraz czytanie:
Cele:
-rozwijanie wyobraźni i kreatywności uczniów w wykorzystaniu różnych środków wyrazu,
- popularyzacja czytelnictwa,
- umacnianie wiary we własne siły i możliwości osiągania sukcesów,
- zachęcanie dzieci do aktywności twórczej,
- rozbudzanie zainteresowania biblioteką.
Adresaci: uczniowie klas II – V Szkoły Podstawowej oraz Liceum Ogólnokształcącego w ZS nr 49.
- Przedmiotem konkursu jest wiersz –rymowanka lub oryginalne hasło promujące książkę, bibliotekę szkolną oraz czytanie. Prace mogą zawierać elementy baśniowe.
Każdy uczeń może złożyć tylko jedną pracę. - Przystąpienie ucznia do konkursu jest jednoznaczne z akceptacją niniejszego regulaminu.
Termin: Prace należy wysłać na e-mail marta.latek@gorski.edu.pl do 29 października 2021r. i zamieścić imię i nazwisko ucznia oraz klasę.
Ocena: Komisja konkursowa wybierze najlepsze wiersze i hasła, oceniana będzie pomysłowość, oryginalność oraz zgodność z tematem konkursu. Ogłoszenie wyników nastąpi 2 listopada 2021r. na stronie internetowej szkoły.
Uczestnicy konkursu otrzymają nagrody oraz pamiątkowe dyplomy.
Organizatorzy: Biblioteka szkolna
Zapraszamy do udziału!!!
Nowa galeria TEATR KAMIENICA została dodana do albumu fotograficznego
W Teatrze Kamienica nasi uczniowie obejrzeli drugą z kolei sztukę z tryptyku edukacyjnego, spektakl pt. "My dzieci z Dworca ZOO". Ponadto uczniowie poznali niezwykłą historię miejsca, w którym 12 lat temu powstał teatr Emiliana Kamińskiego, stworzony z pasji i miłości do Warszawy. Obejrzeli też, prezentowaną w Teatrze, piękną i bezcenną makietę przedwojennej Warszawy, miasta nazywanego "Paryżem Północy". W lekcji w terenie uczestniczyli uczniowie klas: 1PA, 1PB, 3PA i 3PD
Nowa galeria SPOTKANIE Z POWSTAŃCEM WARSZAWSKIM została dodana do albumu fotograficznego
Gościem w naszej szkole był Pan prof. Leszek Żukowski, ps. „Antek”, członek Szarych Szeregów i żołnierz Armii Krajowej, uczestnik Powstania Warszawskiego oraz więzień obozów koncentracyjnych. Profesor nauk technicznych, major Wojska Polskiego w stanie spoczynku, w latach 2013–2020 prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. W Powstaniu Warszawskim na początku służył jako łącznik, gdy zdobył broń, od 7 VIII 1944 był żołnierzem batalionu "Łukasiński". Gdy upadała Starówka, skierowany na Pl. Teatralny, by pozorować obecność powstańców. Tu aresztowany 2 IX i wywieziony do obozu koncentracyjnego Flossenbürg gdzie przeżył 8 miesięcy, następnie po 7 dniach marszu, dotarł do obozu koncentracyjnego Dachau, gdzie spędził kilka dni, aż do wyzwolenia przez Amerykanów. Dziś swoimi doświadczeniami Pan Profesor podzielił się z naszymi uczniami z klas: 1PA i 2PC
Nowa galeria Mistrzostwa Dzielnicy Bielany w biegach przełajowych sztafetowych została dodana do albumu fotograficznego
🏃♂️🏃♀️🏃 27 września reprezentantki i reprezentanci naszego liceum wzięli udział w biegach przełajowych sztafetowych, które odbyły się na Warszawskim AWF.
Nowa galeria DZIEŃ JĘZYKÓW OBCYCH - 3a została dodana do albumu fotograficznego
w klasie 3a poznawaliśmy Rosję. Uczniowie przygotowali prezentacje.
Nowa galeria DZIEŃ JĘZYKÓW OBCYCH - 3c została dodana do albumu fotograficznego
Było kolorowo, smacznie i włosko!
Nowa galeria DZIEŃ JĘZYKÓW OBCYCH - 3b została dodana do albumu fotograficznego
Klasa 3b z okazji Dnia Języków Europejskich przygotowała prezentacje dotyczące Francji.
Nowa galeria DZIEŃ JĘZYKÓW OBCYCH - 1b została dodana do albumu fotograficznego
W klasie 1b na lekcjach mówiliśmy o Hiszpanii. Uczniowie dowiedzieli się m.in. kilku ciekawostek na temat tego, że lizaki wymyślili Hiszpanie, a logo Chupa Chups zaprojektował hiszpański artysta Salvador Dali. Dzieci w grupach wykonały prace inspirowane jego twórczością.
Nowa galeria LEKCJE W TERENIE została dodana do albumu fotograficznego
Nasi uczniowie uczestniczyli w lekcji geografii (z licznymi elementami historii) w terenie. Huta Warszawa, dzisiaj pod nazwą ArcelorMittal Warszawa, wiosną przyszłego roku świętować będzie 65 lat działalności, tj produkcji stali. Ten potężny zakład ma blisko 300 ha powierzchni, zatrudnia ponad 500 pracowników i 200 podwykonawców, którzy rocznie produkują ponad pół miliona ton stali w 500 gatunkach, tj 200 tys km prętów, co oznacza, że można by nimi 5 razy opleść Ziemię. Co drugi samochód w Europie zawiera stal wyprodukowaną w warszawskiej hucie. Niezwykłe rzeczy działy się tu w VIII 1980r. gdy rodziła się Solidarność. Wybuchły strajki i na prośbę hutników przybył tu ks. Jerzy Popiełuszko, który szybko stał się przyjacielem hutników. Do dziś stoi tu ołtarz przy którym ks. Jerzy sprawował Eucharystię.
Nowa galeria MUZEUM KATYŃSKIE - KLASA 3PD została dodana do albumu fotograficznego
Dziś, w 82. Rocznicę napaści Związku Sowieckiego na Polskę, uczniowie kl. 3PD zwiedzili Muzeum Katyńskie. Otwarto je dokładnie 6 lat temu, w kaponierze twierdzy - Cytadeli Warszawskiej. To pierwsza na świecie placówka martyrologiczno - muzealno - badawcza dokumentująca zbrodnię katyńską, popełnioną na 22 tys. jeńców i więźniów (w tym 15 tys. oficerach) przetrzymywanych w latach 1939 - 1940 w sowieckich obozach i więzieniach. Są tu dowody zbrodni, wydobyte w latach 90. XX w. z czterech cmentarzy katyńskich: Katyń, Charków, Miednoje, Bykownia. Eksponowanych jest "tylko" 7 tyś dowodów, zaś 30 tys znajduje się w magazynach.
Powered by aSc EduPage